TSKN/DFK Koło Borkowitz

 

TOWARZYSTWO SPOŁECZNO- KULTURALNE
NIEMCÓW NA ŚLĄSKU OPOLSKIM
DFK KOŁO BORKOWICE

 

 

 

Koło DFK Borkowice istnieje już ponad 20 lat. Pierwsze spotkanie założycielskie miało miejsce 6 października 1990 roku w sali wiejskiej w Borkowicach, na spotkaniu zebrali się Niemcy z wiosek Borkowice, Bogacica i Bażany, by wspólnie podjąć działania mające na celu zarejestrowanie koła DFK.

Z końcem października zostało utworzone lokalne koło DFK w Borkowicach. Pierwszymi założycielami oraz członkami zarządu byli Paweł Krawczyk, Helmut Gruber, Józef Gbur i Annelise Behrens .

Dzięki aktywnym działaczom tutejszego zarządu dosyć wcześnie wprowadzono język niemieckiej w tutejszej Szkole Podstawowej, co ułatwiło „życiowy start” młodemu pokoleniu.

Co roku zarząd organizuje wiele imprez kulturalno-integracyjnych, m.in. Sportfest , Adventsfeier i od niedawna obchody dnia św. Marcina (Martinsfest) oraz przyłącza sie do organizacji wielu imprez wiejskich.

TSKN organizuje co roku wycieczki kulturoznawcze oraz spotkania i kolonie dla dzieci i młodzież .

Nie zapomina sie również o promowaniu języka niemieckiego poprzez liczne kursy języka niemieckiego, zarówno dla młodszego jak i starszego pokolenia.

Dzieci i młodzież mają liczne możliwości rozwijania swoich zainteresowań, poprzez organizowane konkursy i olimpiady związane z tradycja naszego regionu oraz pogłębianiem wiedzy języku o kulturze niemieckiej.

Koło DFK Borkowice należy do najaktywniejszych w gminie Kluczbork i zrzesza w swych kręgach sporą część mieszkańców wioski.

20. czerwca 2010r. wspólnie z kołem Bogacica urządziliśmy huczne obchody XX- lecia naszych kół. Festyn uświetniły występy dzieci i młodzieży z lokalnych przedszkoli i szkół, koncert kwartetu akordeonowego, Big-Roll-Band, oraz gwiazd tj. Andrea, oraz Toby z Monachium. Obchody zakończyły się zabawą taneczną do białego rana wraz z zespołem Sunrice.